mobile-header.png

Pomagam ludziom w rozwoju w warunkach cywilizacji technologicznej.

Wszyscy jesteśmy twórcami życia, twórcami otaczającej rzeczywistości - twórcami siebie.

Jung powiedział, że najlepiej rozumieją go poeci, czyli ludzie z artystyczną duszą. Ja czuję podobnie. Choć uprawiam zawód psychiatry i od wielu lat zajmuję się psychoterapią, moim wiodącym kierunkiem zainteresowań i pasją jest ludzka wyobraźnia, świat symboli i metafor, sztuka i kultura.

Cywilizacja technologiczna „zabija” duszę, dlatego moją misją jest pomoc ludziom w rozwoju. Stworzyłem program LINIA ŻYCIA oraz system KAIROS jako antidotum na psychiczną śmierć i chaos. Świadomość i umiejętność życia w zgodzie z sobą oraz w zdrowej relacji ze społecznością i światem odbudowuje pierwotną zdolność tworzenia siebie i świata.

Szukam języka, który przemawia do duszy, oraz szukam duszy w tym, co opowiadają ludzie. W opowieściach jest historia człowieka, droga bohatera, jego pasja, jego osobisty mit, jego los i jego przeznaczenie.

Program “Linia życia” to pomoc dla wrażliwych twórczych osób, w tym dla ekspertów, liderów, rodziców. Zawiera on narzędzia pracy z umysłem, które filtrują rzeczywistość, pomagają zbudować odporność i realizować rozwój zgodny z własnymi talentami oraz najlepszymi umiejętnościami. Świadoma linia życia uczy czerpać inspiracje z zasobów wyobraźni i naturalnej kreatywności.

System KAIROS służy jednostkom i organizacjom. Ma on solidne podstawy teoretyczne w tradycyjnej wiedzy świat zachodniego, jak też w inspiracjach Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Sięga do mądrości cywilizacji plemiennych i „starych” kultur (Aborygenów, Senojów, Indian Navaho, Ajnów). Korzysta z własnych analiz marzeń sennych pacjentów, mitów greckich, literatury dramatycznej od Ajschylosa przez Szekspira po Gombrowicza, archetypowej interpretacji mitów epoki nowożytnej, filmu i algorytmów technologicznej wyobraźni.

Świat opanowany przez technologie potrzebuje liderów, menedżerów, ekspertów, którzy potrafią słuchać, obserwować, twórczo myśleć i stale uczyć się, aby wypracować odpowiedzi na nowe wyzwania. Zmiany mają służyć człowiekowi, a technologii. Wciąż najważniejszy jest człowiek. Chcemy, aby kierowali nami ludzie, a nie maszyny. AI nam pomaga, analizuje dane i kontroluje statystyczne procesy, ale nie zastąpi twórczego myślenia, etyki i odpowiedzialności za decyzje. Dlatego potrzebujemy liderów z intuicją, wyobraźnią i empatią - a nie zimnych uczuciowo cyborgów, socjopatów i zombi. Lider XXI wieku powinien pamiętać o haśle “Po pierwsze człowiek” (Human first). Może przy tym czerpać wiedzę z mądrości przodków i korzystać z uniwersalnej wiedzy zapisanej w kulturze (archetypach). Psychologia podnosi kulturę zarządzania i prowadzenia biznesu z poziomu “przemysłowego” na “ludzki”.

W oparciu o praktykę kliniczną i terapeutyczną, analizę mitów, pracę ze snami, współpracę z twórcami, specjalistami różnych dyscyplin oraz liderami biznesu stworzyłem program rozwoju osobistego „Linia życia” i model pracy z umysłem lidera DELTAMIND4.

Programy te rozwijam od kilkunastu lat, prowadząc szkolenia, mentoring i treningi rozwojowe dla liderów, menedżerów, ekspertów oraz firm i instytucji. Koncepcja uniwersalnych matryc umysłu (psychonów i integronów) pozwoliła mi na wypracowanie innowacyjnych narzędzi diagnostycznych i rozwijających świadomość lidera.

Wiedzą i doświadczeniem dzieliłem się i dzielę w artykułach (ALBO albo, Psychiatra, Personel+) i książkach (ponad 50 tys. sprzedanych egz.), a także w wywiadach publicznych (TVP Kultura, Trójka, RDC, prasa), wykładach (Laboratorium Dramatu, Seminarium UW “Układy Otwarte”), konferencjach (Forum Inspiracji Jungowskich).

Stworzyłem wydawnictwo ENETEIA (ponad sto wydanych książek w tym 7-tomowy podręcznik psychoterapii) oraz pismo „ALBO albo” (66 zeszytów tematycznych, 500 artykułów). Założyłem Fundację ERANOS Instytut Psychologii i Kultury, której celem jest działanie na rzecz integracji świata nauki, sztuki, kultury i biznesu. Zorganizowałem 22 konferencje interdyscyplinarne poświęcone psychologii Junga i problemom psychologii kultury (Forum Inspiracji Jungowskich, ok. 2o tys. uczestników).

Badam od wielu lat związki psychologii z kulturą i problemy przywództwa w epoce technologicznej (algorytmy i archetypy). Analizuję czynniki rozwoju osobistego i zdrowia psychicznego w oparciu o psychologię Junga i wiedzę o mitach współczesnych. Współpracuję z ludźmi ze środowiska naukowego, artystycznego i biznesowego. Działam na polu psychoterapii, medycyny, edukacji i świata mediów. Moją misją jest zbliżenie ludzi nauki do świata praktyki społecznej i wiedzy popularnej.

Rozwijam metody archetypowej psychologii kultury na podstawie analiz drogi wewnętrznego bohatera, mitów epoki technologicznej i archetypów w organizacjach biznesowych. Źródłem poznania matryc umysłu jest dla mnie twórczość artystyczna, kreatywność i innowacje w procesie poszukiwania rozwiązań organizacyjnych. Badam przydatność różnych form aktywnej i biernej wyobraźni, w tym kreatywnej i leczniczej funkcji marzeń sennych.

  • Autorski program treningowy ukierunkowany na inspirowanie i rozwijanie aktywnej wyobraźni i strategii kreatywnego myślenia adresowany do osób działających w biznesie i dla biznesu, pracujących w instytucjach i organizacjach oraz osób kreatywnych zainteresowanych indywidualnym rozwojem. Warsztaty kształtują podstawowe, całościowe kompetencje psychologiczne niezbędne w zarządzaniu własną linią życia i w pracy z ludźmi. Obejmuje takie tematy, jak: integracja i rozwój, integralna teoria stresu, system potrzeb i motywacja, osobowość i indywidualność, dialog i komunikacja społeczna, umysł lidera, droga bohatera, strategie kreatywne w zarządzaniu i in.

  • Model pracy z umysłem lidera

  • Od 1991 roku przybliżamy naszym Czytelnikom tematy z pogranicza psychologii, psychoterapii, kultury, sztuki i religii. Wspieramy polską myśl humanistyczną, działamy na rzecz integracji środowisk naukowych i artystycznych. Podejmujemy centralne problemy współczesnego życia, w tym wyzwania świata technologii. Dlatego w naszych publikacjach i programach są interdyscyplinarne zagadnienia z dziedziny psychologii kultury, psychoterapii, zdrowia psychicznego, medycyny, psychologii głębi, filozofii, antropologii, socjologii, historii. Niepowtarzalnym projektem Wydawnictwa jest interdyscyplinarne pismo „ALBO albo. Problemy psychologii i kultury”, które szerzy idee humanizmu i inspiruje dialog różnych środowisk intelektualnych, świadomych bogactwa wymiarów naszej kultury, idei uniwersalnych i twórczości indywidualnej oraz znaczenia konfrontacji tradycji z trendami nowoczesności. Organizowane przez Redakcję i Wydawnictwo konferencje i dyskusje i ludzie, którzy w nich uczestniczą, tworzą awangardowy ruch intelektualny otwarty na różnorodność i innowacyjne podejście do przemian kulturowych.

  • „ALBO albo. Problemy psychologii i kultury” jest pismem promującym interdyscyplinarne, humanistyczne spojrzenie na człowieka i kulturę.
    Nasza oryginalność wyraża się w podejmowaniu aktualnych tematów z dziedziny psychologii, psychoterapii, psychiatrii, filozofii, sztuki, literatury, kultury i religii.
    Prezentujemy także poezję, opowiadania, ilustracje graficzne polskich autorów oraz cenne myśli (aforyzmy) wybitnych myślicieli wszystkich czasów.
    Jesteśmy pismem ideowym o szerokich horyzontach – interesuje nas człowiek jako twórca siebie i twórca kultury.
    Naszą inspiracją jest myśl wybitnego szwajcarskiego psychologa i psychiatry – Karola Gustawa Junga.
    Nasi Czytelnicy to osoby o otwartym umyśle, wrażliwe na sztukę, wiedzę i żywe zjawiska współczesnej kultury.
    Od 1995 roku organizowaliśmy spotkania z Czytelnikami „ALBO albo” – Forum Inspiracji Jungowskich.
    W ramach „ALBO albo” działała Rada Naukowa – tworzyli ją znani w Polsce badacze, którzy reprezentują takie dziedziny wiedzy, jak filozofia, psychologia, psychiatria, teologia, fizyka, antropologia filozoficzna i prahistoryczna.

  • Fundacja Instytut Psychologii i Kultury ERANOS. Cele (wybór ze Statutu)

    Fundacja działa na rzecz rozwoju:
    * nauk psychologicznych i wiedzy psychologicznej w różnych środowiskach specjalistycznych;
    * zastosowań psychologii w edukacji, medycynie, prawie, gospodarce, różnych sferach sztuki i kultury oraz w życiu społecznym;
    * wiedzy o kulturach i subkulturach narodowych, kulturze europejskiej i światowej, kulturach tradycyjnych, współczesnych procesach i zjawiskach cywilizacyjnych;
    * psychologii kultury jako subdyscypliny nauk psychologicznych;
    * integracji wiedzy humanistycznej i przyrodniczej o człowieku oraz dziedzin praktycznych, w tym medycyny, psychoterapii, prawa, ekonomii.

Wartości fundamentalne, w które wierzę

1. Otwartość — postawa pro.

Otwartość psychiczna kreuje postawę pro: do świata, do drugiego człowieka, do problemu, do tego, co jest, do tego, co możliwe. Jest w tym ciekawość poznania, dyskretna obecność, obserwacja, słuchanie, rozmowa. Zaangażowanie z otwartymi oczami, umysłem, sercem i dłońmi gotowymi do pracy, jak też gotowość do zatrzymania się. Ekstrawersja z samego środka introwersji. Otwartych ludzi omijają demony.

2. Wyobraźnia — postawa budująca przestrzeń obrazów i symboli.

Przestrzeń wyobrażona dawnych i współczesnych ludów powstają legendy, baśnie, mity, sztuka, literatura, film, rytuały i wierzenia. W wyobraźni dziecka rodzą się marzenia, powstają prototypy przyszłości. Ludzie dorośli zatrudniają wyobraźnię, aby zbudować miasta, teatry, drogi i statki, które potrafią opłynąć ziemię. Brak wyobraźni to brak duszy. W przestrzeni obrazów i symboli toczy się drugie życie, w którym można uleczyć przeszłość, poprawić teraźniejszość i zaprojektować przyszłość.

3. Mądrość — postawa zrozumienie siebie, ludzi, życia i świata.

Droga do mądrości wiedzie przez doświadczenie i działanie. Doświadczenie uczy spraw najważniejszych: kim jestem, dokąd zmierzam, czym jest życie, jak żyć, po co i dlaczego. Mądrość przychodzi z wiedzą, gdy odkrywasz fakty i opowieści zawarte w księgach, które napisała ludzkość, gdy poznajesz mity, legendy, literaturę i historię świata oraz biografie i dorobek życia wielkich i zwykłych ludzi, mędrców, filozofów, pisarzy, królów, wojowników, szaleńców, zbrodniarzy i plemiennych wodzów.

4. Kreatywność — postawa twórcza i innowacyjna.

Zasada kreatywności wyraża się w kulturze i twórczym działaniu każdej jednostki. Człowiek pozbawiony kreatywności ma niską zdolność rozwiązywania problemów i obsługiwania przyszłości. Ludzkość przetrwała tysiące lat i planuje dalsze istnienie dzięki poznaniu przyrody i tworzeniu języka, sztuki i kultury. Człowiek kreatywny dodaje małą cegiełkę do życia i historii świata. Ludzie kreatywni mają się czym dzielić z bliskimi, tworzą nadwyżki, które służą następnym pokoleniom.